Verda Emiroğlu ile Girişimcilik Gündemi , 17 Mayıs 2016

Edelkrone NAB Show 2016’da yeni ürünlerini tanıttı

Geçtiğimiz ay gerçekleşen ve sinema sektörünün en önemli fuarlarından olan NAB Show’da (National Association of Broadcasters) yeni ürünlerini tanıtan Edelkrone, tüm ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Türkiye’nin en inovatif şirketlerinden biri olan ve patentlerine sahip olduğu kendi ürünlerini üreten Edelkrone, gerek tasarımlarıyla gerekse müşterisine sağladığı destek ile midtech kamera aksesuar ve ekipmanları üretiminde dünya liderleri arasında bulunuyor.

Asıl ilginç olan sektöründe oldukça başarılı ve inovatif olan Edelkrone’un aynı zamanda Laissez-faire türü liderlik ile yönetiliyor olması. Yaklaşık 60 çalışanı olan Edelkrone’da çalışanların tamamı şirket yönetiminde karar sahibi. Çalışanlar yalnızca hangi projeye ağırlık verilmesi gerektiği, hangisinin askıya alınması gerektiğine karar vermiyor bunun yanında maaşlara, tatillere ve mesailere de karar veriyor. Bu sistemin devamlılığı şirket kârının bir kısmının havuz sistemi ile çalışanlara ayrılması sayesinde sağlanıyor.

Şirketin geçmişine bakıldığında ise hikaye şirket kurucusu Kadir Köymen’in 2006 yılında uygun fiyatlı kameralar için sığ alan derinliği çekimi sağlayabilecek bir adaptör geliştirmeye çalışması ile başlıyor. Yaklaşık bir buçuk yıllık çalışmanın sonunda ortaya çıkan ürün çok beğenilip ilgi odağı olsa da 2008 yılında Nikon’un video kaydı yapabilen ilk DSLR kamera D90’ı çıkartarak adaptöre olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Bu durum sonucunda yılmayarak kazandığı tecrübe ile yeni ekipmanlar ve aksesuarlar üretmeye başlayan Köymen 2009’da kurduğu Edelkrone’u bugüne kadar hızlı bir şekilde dünyaca bilinir bir marka haline getiriyor.

NASA’nın 2020 projesinde Türk imzası

1963 yılında John Chisholm tarafından kurulan ve 1994 yılında Fatih Özmen ile eşi Eren Özmen tarafından satın alınan SNC (Sierra Nevada Corporation) NASA’nın Mars 2020 Rover projesinde taş ve toprak örnekleri alınmasını sağlayacak olan kompleks sistemlerin ihalesini kazandı.

SNC 1992’den beri NASA’nın Mars keşif programlarında kullanılmak üzere sistemler geliştirerek projeye destek oluyordu. Bugüne kadar SNC 450’den fazla uzay görevinde başarılı bir şekilde görev aldı. 2010 yılında dünyanın en inovatif 10 uzay şirketi arasına katıldı.

SNC şu an 33 farklı lokasyonda 3000 çalışanı ile hizmet sunuyor. Şirketin sahibi Fatih Özmen aynı zamanda CEO olarak görevine devam ediyor. SNC aynı zamanda 2015 yılında Türkiye’de ilk yerli uçağın üretimi için TRJet Havacılık Teknolojileri A.Ş.’yi kurmuştu.

Amazon Market ürünleri satışta bekliyor

Amazon sattığı ürünlerin arasına kuruyemiş, baharat, çay kahve bebek maması ve bebek bezi gibi gıdadan bebek ürünlerine birçok farklı marka eklemeyi planlıyor. Bu markalar Haziran itibarıyla stoklarda görünmeye başlayacak.

The Wall Street Journal geçen sene Amazon’un gıda sektöründe kendi özel markalarını oluşturmaya çalıştığından bahsetmişti. PLMA (Private Label Manufacturers Association) raporuna göre marketlerde satışa sunulan büyük şirketlere ait özel markaların satışı geçen sene 2.2 milyar dolar artarak 118.4 milyar dolara ulaşmış durumda.

Amazon kendine pay alabileceğini gördüğü bu markete girmeyi düşünse de başlangıçta gıda ürünlerin yalnızca yıllık 99 dolar ödeyen Prime üyelerine sağlayacak. Son zamanlarda yalnızca Prime üyelerine özel kampanya sayısını arttırdığı görülen Amazon yaptığı bu son hamleyle Prime üye sayısını arttırmayı da hedefliyor olabilir. Tahmini rakamlar şu an 50 milyon Prime üyesi olduğunu söylüyor.

Intel mobil işlemci endüstrisinden çekiliyor

Bulut ve IoT (Internet of Things) alanlarına yönelen Intel, mobil cihazlar için ürettiği Atom serisi çağını sonlandırıyor. Bu da geçtiğimiz ay şirket çalışanlarının %11’ine tekabül eden 12 000 kişinin işten çıkarılacağı haberinin sebebini ortaya koymuş oluyor.

Uzun bir süre Qualcomm, Samsung ve Mediatek ile rekabet etmeye çalışan Intel mobil işlemciler, sağladıkları performans yüksek olsa da boyutları ve enerji tüketimlerinden dolayı tercih edilmiyordu. Windows ile yaptığı ortaklıktan da istediği sonucu alamayan Intel bazılarına göre geç kalınmış bir karar olarak görülse de sonunda bu piyasadan çekiliyor.

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer

Sliding Sidebar