İSTKA’dan Girişim Projelerine 125 Milyon TL’lik Destek!

İstanbul Kalkınma Ajansı Logosu
İstanbul Kalkınma Ajansı

Kalkınma projeleri kapsamında ülkeler bir yana şehirlerin bile rekabette olduğu bir dönemde İstanbul Kalkınma Ajansı, İstanbul’un kalkınmasına odaklanan projelere destek vermeye devam ediyor. Bugüne kadar toplamda 684 projeyi 569 milyon TL ile hayata geçirmiş olan İSTKA, 2019’da da yenilikçiliği, girişimciliği ve gençleri destekleyecek. İstanbul’un sadece ekonomik olarak değil sosyal ve kültürel olarak da kalkınmasına odaklanan projeler, Mali Destek Programları kapsamında proje sahiplerine sunuluyor. İstanbul Valisi ve İSTKA Yönetim Kurulu Başkanı Vasip Şahin, 2019 yılı destekleri hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada 2019 için toplamda 89 projeye 124.9 milyon TL’lik destek verileceği belirtildi.

İstka girişim destek ile ilgili görsel sonucu
İstanbul Kalkınma Ajansı Basın Toplantısı

İSTKA Yenilikçi ve Yaratıcı Projeleri Destekliyor!

İSTKA, 2010 yılından beri ortaya koyduğu faaliyetlerle İstanbul’un kalkınmasına yön veren lider bir kurum olarak görülüyor. Bu noktaya gelmelerinin ortak akıl ve bütüncül yaklaşımla mümkün olduğunu belirten Şahin, ajans tarafından ne tür projelerin desteklendiğine de değindi. Her zaman yenilikçi ve teknolojik gelişmeye odaklanan projelere sıcak bakıldığını vurguladı. İSTKA, bu doğrultuda sanayi üretimlerinin dijitalleşmesini, üretimde katma değerin artırılmasını sağlayan projelere odaklanıyor. İstanbul’un inovasyon altyapısına ve İstanbul’da yaratıcı endüstrilerin ortaya çıkmasına katkı sağlayacak projeler desteğe layık görülüyor. Tüm bu özellikleriyle projelerin, İstanbul’un kalkınmasına çok yönlü olarak katkı yapması bekleniyor.

Gençlere Teknoloji Merkezi Müjdesi!

İSTKA tarafından desteklenmeye değer görülen girişim projelerinin dışında kalkınmaya katkı sağlayacak bazı altyapı projeleri de ortaya çıktı. Vasip Şahin’in dile getirdiği projeler arasında teknoloji merkezleri en büyük ilgiyi yarattı. STEM (bilim, teknoloji, mühendislik, matematik), müzik ve sanat atölyeleri kurulacağı açıklandı. Aynı zamanda bilim ve teknoloji merkezleri ile robotik kodlama alanlarında da teknolojiyi yakından takip eden alanlar yaratılacağı belirtildi. Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı dahilinde 66.38 milyon TL’lik bir destekle söz konusu alanlarda 37 proje hayata geçirilecek. Bunun yanı sıra risk grubundaki çocuk ve gençlere özel olarak koruyucu tedbirlerin alınması için de bu alanlar aktif şekilde kullanılacak. Özellikle bağımlılıkla mücadele, sığınmacıların günlük hayata katılımları gibi noktalarda projeler sayesinde önemli yolların kat edilmesi hedefleniyor.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer

Sliding Sidebar