İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülleri!

2017 yılında ilk kez düzenlenen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülleri’nin bu yıl ikincisine hazırlanılıyor. Etkinlik, ismini 2016 yılında dünyaya veda eden Kale Grubu’nun kurucusu İbrahim Bodur’dan alıyor. İlk senesi olmasına rağmen geçen yıl yüzden fazla başvuru sayısına ulaşan ödüllere bu sene de büyük bir ilgi bekleniyor. Türkiye’nin sosyal girişim projeleri arasında, geleceği güçlü olan girişimlerin ödüllendirildiği etkinlik; hayatları iyileştirme amacıyla gerçekleştiriliyor. Bunu İbrahim Bodur’un “önce insan” felsefesiyle başaran ödüllere, konu sınırlaması olmadan tüm projeler katılabiliyor.

Girişimler Farklı Kategorilerde Değerlendiriliyor!

Konu sınırlaması olmadan hayatları daha iyi bir hale getirme işlevine sahip tüm girişimlerin katılabildiği etkinlik girişimlerin aşamalarına göre ödülleri ayırıyor. Temel olarak, erken ve ileri aşama olmak üzere iki dalda ödüller veriliyor. Sınırlı bir alanda pilot uygulaması başlayan ve yaygınlaşma geleceği barındıran girişimler erken aşama kapsamında değerlendiriliyor.

İleri aşama ödüllerinde daha geniş bölgelerde uygulanan ve sosyal bir soruna geniş çaplı çözümler getiren girişimler değerlendiriliyor. Bunların dışında iki kurumun sosyal etkiyi artırma amaçlı olarak birlikte çalışacağı iş birliği projelerine de iş birliği ödülü veriliyor. Hangi kategoride olursa olsun ödüle değer görülen girişimler 50 bin TL ile ödüllendiriliyor.

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülleri’nde 2017 yılının kazananları Otsimo, KODA ve Yuvarla olmuştu. Otsimo otizmli çocuklar için ücretsiz eğitim sağlayan bir girişim olurken KODA ise öğretmen değişimiyle köy okullarında nitelik artışını ve fırsat eşitliğini artırmayı amaçlayan bir girişim olarak ödüle layık görülmüştü. Yuvarla projesi ise internet alışverişlerindeki küsuratları bağışlanmayla STK’lara kaynak yaratan bir projeydi.

Başvurular 21 Eylül’de Bitiyor!

13 Ağustos’ta başlayan başvuru sürecinde ödüle ulaşmak isteyen girişimlerin 21 Eylül 2018 son tarihine kadar başvurularını tamamlamış olması gerekiyor. Başvuruları yapmak için girişimcilerin İbrahim Bodur resmi internet sitesindeki başvuru bölümünü ziyaret etmesi yeterli olacak. İnternet üzerinden alınan başvurular 22 Eylül ile 22 Ekim tarihleri arasındaki ön değerlendirme sürecine dahil edilecek. 23 Ekim ve 31 Ekim tarihleri arasında yapılacak seçici kurul değerlendirme sürecinin ardından ödüller sahiplerine 4 Aralık’taki ödül töreniyle ulaştırılacak. Ödülleri kazanan girişimlerin belirlenmesinde girişimlerin mevcut sosyal etkilerinin, etki potansiyellerinin, finansal sürdürülebilirliklerinin, yeterlilik ve güvenilirliklerinin seviyesine bakılacak.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer

Sliding Sidebar