Girişimci Olmaya Gerçekten Hazır Mısınız?

Girişimci Olmaya Gerçekten Hazır Mısınız?

Büyük kitlelere ulaşan girişimcilik projeleri, heyecan verici iş fikirleri, kısa sürede hedeflerine ulaşmayı başarmış olan start-upların hepsi girişimciliği parlatarak bunu pek çok genç için arzu edilen bir nesne haline getiriyor. Çoğu zaman girişimciliğin sadece olumlu sonuçlanan örneklerinden hareket edilerek varılan bir önyargı, girişimcilik alanına yeni girmek isteyen kişilerin başarısızlığı için anahtar olabiliyor. Yalnız başarısız sonuçlanan start-upların değil adından söz ettiren, kendini ispatlamış girişimlerin de bir noktaya gelene kadar yaşadığı problemler genellikle göz ardı ediliyor. Özellikle girişimin başında olan kişi ya da ekibin üyeleri için bu tür zorluklara hazırlıklı olmak gerekli hale geliyor.

Yeni girişim projelerini başlatmaya hazırlanan kişiler öncelikle daha çok güçlü bir fikre sahip olma, kaynakların en iyi şekilde değerlendirilmesi, büyüme planının nasıl yapılması gerektiği gibi şeylerle ilgileniyor. Oysa projenin istenilen noktaya ulaşması sırasında, takım üyelerinin geçireceği dönüşümü çok iyi öngörmesi ve hazırlıklı olması gerekiyor. Kendini iyi tanımak, bu süreçte en önemli unsurların başında geliyor. Girişimcilik inişi, çıkışı, sürprizi çok bol bir süreç. Her aşamasında enerjisini kaybetmeden, dört elle Projesine sarılan, sonuç odaklı ve motivasyonu yüksek ekiplerin kazanan tarafta olma ihtimali yüksek.

Tüm bu zorlu süreci başarıyla atlatabilmek için de kişilerin mutlaka kendini iyi bir şekilde tanıması gerekiyor. Bu konuda birçok girişimcinin, kendini hazırlamadan işe girişmesi ve oyunun kurallarını projenin geliştirilme süreçlerinde öğrenmesi yaygın olarak karşılaştığımız bir durum. Tavsiyem, her girişimcilik yolculuğuna çıkmak üzere olan adayın, öncelikle bu süreç boyunca ve sonucunda ne yaşamayı istediği ve beklediğini net olarak belirlemesi ve gerçekten hayalinin bu olduğunu kontrol etmesidir.

Girişimci Adayların Kendisi Hakkında Sorgulaması Gerekenler

Yeni bir projeye başlarken ya da projeyle ilgili her şey olumlu ilerlerken girişimci adaylarının veya girişimcilerin her an yüzleşebilecekleri olumsuz durumlar karşısında kendini hazır hissedip hissetmediğini tartmasında fayda vardır. Bunun için öncelikle hayal kırıklıkları ile baş etmeyi öğrenmek çok kritiktir. Projenin bir bölümünde uzun süren uğraşlar sonucunda ortaya çıkarılan bir ürünün veya çalışmanın aslında proje için gereksiz olduğunun öğrenilmesi sonrasında, hayal kırıklığı ile motivasyonun düşmesi yerine tekrar olumlu bir şekilde projeye katılmak Projenin gücünü yükseltecektir. Koru körüne fikrine takılıp kalmış, 360 derece bakarak fikrini gözden geçirmeyen, test etmek üzere hedef kitleden görüş almayan ve her yeni gün yeni bir versiyona everilmek için hazır uyanmayan Girişimcilerin isi çok zordur. Girişimcilerin sonucu ne olursa olsun ilerleme gösterdikleri her noktayı bir kazanım olarak görmesi gerektiğinin farkında olması beklenmektedir.

Başarılı bir start-up kurmanın en etkili yolu özgün bir iş ortaya çıkarmakla mümkündür. Sadece fikir aşamasında değil projenin geliştirilmesi sürecinde de aynı özgünlüğün korunmasını sağlayacak bir yaratıcılığa sahip olmak gerekmektedir. İşte bu noktada girişimcilerin ve adayların; kendilerini, hayal güçlerinin ve yaratıcı yönlerinin proje için yeterli olup olmadığı konusunda test etmesinde fayda vardır. Kendisinin farkına varmış bir ekiple ilerlendiği takdirde projenin hangi yönlerinin kim tarafından geliştirileceği belirlenerek, ekip çalışmasında verim artışı yakalanabilmektedir. Sürekli olarak aynı şeyi yapmaktan kaçınan, yeni arayışlar içinde olan, uzun süreli çalışmalara karşı sabırlı ve yeni şeyler denemek için gerekli cesareti kendinde bulan, sorgulayan ve görüşlere açık kişilerin projenin geliştirilme aşamalarında kazandıran kişiler olduğunu özellikle vurgulamak isterim.

Girişimci olmak üzere yola çıkanların kendinde sorgulaması gereken diğer nokta, sosyal hayatı ile ilgili yaşanabilecek değişikliklere kısa sürede uyum sağlayıp sağlayamayacağıdır. Özellikle projenin hızlandığı ve her şeyin yoğunlaştığı zamanlarda girişimcilerin yeni kişilerle tanışmaya, olumsuz eleştirileri dinleyebilmeye, projeye ilişkin heyecanlarını azaltmamaya, yalnız ve ekiple birlikte çalışabilme becerisini geliştirmeye açık insanlar olması gerekiyor. Projenin fikir aşamasında tek başına çalışan kişilerin projenin geliştirilme sürecinde bir ekiple beraber çalışmak zorunda olması ya da tam tersine bir ekiple yola çıkan kişilerin iş bölümü yapıldıktan sonra uzun saatler boyunca tek başına çalışabilmeye de hazır olması gerekiyor.

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer

Sliding Sidebar